Committees

 

KENDRIYA VIDYALAYA BHANDUP

COMMITTEES FOR YEAR 2019-2020

SR. NO.

NAME OF COMMITTEES

MEMBERS (SECONDARY SECTION)

SIGN

PRIMARY SECTION

SIGN

 

 

 

 

 

 

1

 

 

Academic Advisory Committee

 

Mr. O P Jat    VP ( I/C)

 

Shri U S Maurya (HM)

 

Mrs. Gulnaz  Kaur PGT (Science)

 

 Mrs. Ritesh Shrma

 

Mrs Renu Sethi PGT (Maths)

 

 Ms. Margaret A

 

Mr C.B. Tiwari PGT (Hindi)

 

 Mrs. Samyukta K.

 

Mrs C.Uma  PGT (English)

 

 

 

Mr. K. Shesh Kumar PGT (Social Science)

 

 

 

Mrs.  Sandhya R. Singh P & HE (Others)

 

 

 

 

2

 

 

For Children with special needs

Mrs. Radha N. (I/C)

Mrs.Mithilesh

 

Mrs Anita Kashyap

 

   

 

 

 

 

3

Admission Committee

Mrs. Radha N. (I/C)

 

Mrs.Nidhi 

 

Mrs.Nupur Sharma

 

Mrs Pramodini Wankhede

 

Mrs. Sujata T.R.

Mrs.Poonam Ranjan

 

 

 

Mrs Hema Malik (for uploading on the website)

 

 

 

Mrs. Diwali J. & Mrs. Kunda for display on the Notice Board

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Beautification of  School

Dr. (Mrs.)Mona R. ( TGT ART)

 

Mrs.Ritesh Sharma PRT

 

Mrs. Deepali Kulkarni ( TGT WE)

 

Mrs. Rageeni C.- PRT

 

Mrs.Shephali Bose. ( TGT Bio)

 

Mrs. Savita W - PRT

 

ART and Craft coach

     

 

 

 

 

 

 

5

Exam(Home)

Mrs. Uma C. – PGT English

 

Mrs. Lovely - PRT I/C

 

Mrs. Saritha P. PGT Maths

 

Mr U S Maurya

 

Mrs. Sandhya jain  TGT Hindi

 

Mrs Pramodini Wankhede

 

Mrs. Usha V.G. TGT Maths

 

Mr. L K Singh

 

Mr.Vijay Gajbhaye

Mrs.Nirmala

     

Exam (CBSE)

Mrs. Gulnaz Kaur PGT Biology

 

Ms Margaret A

 

Mrs. Hema  Malik PGT ( CS)

 

   

 

           
 

External

Mrs. RenuSethi  PGT (Maths)

     

Mrs. Saritha P. PGT Maths

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

       CCA

Mr. C.B. Tiwari PGT ( Hindi) I/c

 

Mrs  Ritesh Sharma I/C

 

Mrs. Sushila Gupta TGT ( Hindi)

 

Mrs. Samyukta   Kadam

 

Mrs. Rajalaksmi Rane TGT ( English)

 

Mrs. Savita Wale

 

 

 

 

 

 

 

   7

Morning Assembly

Mrs. Sandhya Singh TGT (P & HE)

 

Mrs  Ritesh Sharma

 

Mrs. Deepali Kulkarni  TGT ( WE)

 

Mrs. Samyukta Kadam

 

 Mrs. Nalini  (Music Teacher) 

 

 

 

CCA Co-coordinators

     

Mr. Gajbhaiye  (Sub- staff)

     

 

 

 

 

 

 

8

Time table and arrangement

Mrs. Usha S. PGT (Physics)

 

Mrs. R. Mythily I/C

 

Mr. S. B. Agarwal  PGT (Physics)

 

Mrs. Anita Kashyap

 

Mr. S. C. Garud   PGT (English)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Discipline

Mrs. Sandhya R. Singh TGT (P & HE)

 

Mr. U S Maurya

 

 Mr. S.C. Gupta PGT ( Geography) (I/C)

 

 Mr. LK. Singh

 

 Mrs. Gulnaz  Kaur PGT (Science)

 

 Ms Margaret A

 

Mrs. Sushila Gupta TGT ( Hindi)

Mrs.Mithilesh Paliwal TGT(So.Sci)

     

10

Cleanliness Committee   committee to supervise conservancy (Cleanliness of the vidyalaya)

Mrs.Geeta Aravindan  TGT ( Eng)  I/C

 

 Mrs. Samyukta Kadam

 

Mrs. Anupma Tiwari PGT Acct.

Gopi Artreya

 

Wing Wise/ Floor wise

 

Mrs. Vinita Thakur

 

Class Tr. Of III C(1st   F. Floor)

 

Mrs Manisha Wakode

 

Class Tr. Of IV B(G.Floor)

 

Mr. C. B. Tiwari PGT (Hindi)

 

Class Tr.Of II B (Toilet G. Floor)

 

Mr. J.P. Pandey  TGT ( Maths)

 

Class Tr. Of IIID (Toilet F.Floor)

 

   

Class Tr. Of I A & I C (Toilet G. floor & F.Floor)

 

11

Security

Mr. C. B. Tiwari PGT ( Hindi) I/C

 

Mrs. Deepika Patel I/C

 

Mr. L.K. Singh - PRT

 

 Mrs. Mousumi P

 

12

Maintenance and Repairing (Electrical & Water coolers )

Mrs. Deepali Kulkarni (I/C)       

 

 

 

Mr. Gajbhaiye ( Sub Staff)

   

 

 

 

       

13

 Maintenance and Repairing ( Civil)

Mr. U.S. Maurya PRT I/C

 

 

 

Mr. S.C. Garud PGT English

 

 

 

Mr. J.P. Pandey TGT (Maths)

 

 

 

 

 

Mr. Sunil – Sub Staff

 

 

 

14

Exams Conducted by outside agencies,KVS Olympiad , NTSE , Green Olympiad, KVPY, Science Exhibition, Science Congress,

HomiBhabha etc.

Mr S.B. Agarwal PGT (Phy.) (I/C)

 

 

 

Mrs. Meenu BalaTrikha TGT ( Science)

 

 

 

 

 

Mrs. Geetha A. TGT ( English)

 

 

 

 

 

 

 

15

Library

Mrs. Shalini Asthana (I/C)

 

Mrs Samyukta Kadam I/C

 

Mrs C Uma  PGT(Eng)

 

Mrs Savita Wale

 

Mr C B Tiwari   PGT(Hindi)

 

Mrs Nidhi R

 

Mrs. Sushila Gupta TGT(Hindi)

 

 

 

Mrs Manisha Wakode  TGT(Eng.)

 

 

 

Mrs Usha kumari V G TGT(Maths)

 

 

 

Mrs. Deepak K.   TGT(Skt.)

 

 

 

Mrs. Shephali Bose TGT (Sci.)

 

 

 

Mrs. MithleshPaliwal TGT(S.St)

 

 

 

16

Lib. Attendant

Mrs. Kunda& Mrs. Nirmala (Sub Staff)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Vidyalaya Website

Mrs. Hema Malik I/C

 

Computer Instructor PRT

 

Secondary Computer Instructor

 

 Mrs. R.Mythily

 

CCA Coordinators , Activities Coordinators

 

 

 

   

Mr Ashish Aman – LDC

     

19

Parent Teacher Association(PTA)

Mrs. Renu Sethi (Maths) (I/C)

 

 Mr  U S Maurya

 

Mrs Sujata  TGT(Maths)

 

 Mrs. Ritesh Sharma

 

Mrs. Rajalakshmi Rane TGT ( English)

     

20

Games & Sports

SBSB

Mrs. Sandhya R. Singh (I/C)

 

Mrs. Rita Jeryal (I/C)

 

Sports Coach

 

Mrs. Savita Wale

 

Yoga Teacher

 

 Mrs.Lovely Kandpal

 

 

 

 

 

 

 

21

Scouts & Guides and Cubs and Bulbuls

Mrs. Sandhya Singh- (Over all Incharge)-Rashtrapati Testing

 

Mrs. Pavitra Shaikh (I/C)

 

Mr L.K. Singh  (Scout)- Rashtrapati Testing

 

Ms Margaret A. 

 

MrC.B.Tiwari (RajyaPuraskar/Rashtripati Testing)

 

 

 

Mr. Shesh Kumar (DwitiyaSopan)

 

Mrs Pramodini W (I/C)

 

Mr C.K.Pathak (Registration and Tritiya Sopan)

 

Mrs R Mythily

 

(PraveshPratham Investiture)

 

Mrs Raginee Chauhan

 

Mr. J. P. Pandey TGT (Maths)

 

Mrs. Lovely K

 

Mrs. RajlaxmiRane (I/C)- (Guide)

 

Mrs Nalini K.

 

   

(RajyaPuraskar)

 

 

 

Mrs. Deepali Kulkarni (Tritiya Sopan)

 

 

 

Mrs. Ritesh Sharma (Investiture Ceremony and PrathamSopan ,DwitiyaSopan)

 

 

 

   

Counselor 

     

22

Guidance & Counselling /AEP

Ms. Shephali Bose TGT Science (I/C)

 

Mr. U S Maurya (Sr. Most PRT)

 

Mrs. MeenuBalaTrikha TGT Science

 

 Mrs. Ritesh Sharma

 

 

 

 

 

 

 

23

Gardening/Eco Club/ Harit Vidyalaya /Green School Program

Mrs. MeenuBalaTrikha  TGT(Sci) (I/C)

 

 Mrs. Savita Wale

 

Ms. Shephali Bose TGT ( Sci)

 

Mrs Pramodini W

 

24

Rajyaabhasha

Mr C B Tiwari  PGT (Hindi)(I/C)

 

 Mr. L K Singh

 

Mrs Sushila Gupta TGT  ( Hindi)

 

 Mrs. Deepika Patel

 

Mrs Sandhya Jain TGT ( Hindi)

 

 

 

Mrs. Gopi Artrey TGT ( Skt)

 

 

 

Mrs. Kumari Deepak TGT (Skt)

 

 

 

Mr. C.K. Pathak TGT ( Hindi)

 

 

 

25

Medical Room/tobacco Control Committee

Mrs Gulnaz Kaur PGT Bio (I/C)

 

 Mrs. Anita K  I/C

 

Mrs. Sandhya R. Singh P& HE

 

 Mrs.Pramodini W

 

Doctor

 

 

 

Nurse

 

 

 

26

Photography

Mrs. Mona Raghuwanshi Art  I/C

 

Mrs Rageeni C

 

Mrs. Deepali Kulkarni  WE

 

Mrs. Deepika Patel

 

24

Staff Room

Mrs Vinita Thakur  TGT ( Eng)I/C

 

 

 

Mrs. Manisha Wakode TGT( Eng)

 

 

 

26

Vidyalaya Patrika

Mr. S.C. Garud PGT (English) I/C

 

Mrs .Ritesh Sharma

 

Mrs. Sandya  Jain TGT (Hindi)

 

Ms. Margaret A

 

Mrs. Gopi Artreya TGT (Sanskrit)

     

Mrs. RajalakshmiRane TGT ( English)

     

27

Primary News Letter CMP

 

 

Mrs. Ragini Chauhan I/C

 

 

 

Mrs. Deepika Patel

 

28

 

Alumni

 

Mrs. Radha N. (I/C)

 

 Mrs. Rita Jeryal

 

MrsMeenubala Trikha TGT( Sci)

Mrs.Kulkarni TGT(WE)

 

 Mrs. Ritesh S

 

Mrs. Sandhya Jain  TGT(Hindi)

 

Mrs. Ragini  C

 

Mrs. Sandhya R. Singh TGT P & HE

     

29

Excursion & Educational Trips

Mrs. Sandhya R. Singh (I/C)

 

Mr. U S Maurya

 

Mr. C. B Tiwari PGT Hindi

 

Mrs. Rita Jeryal

 

Mrs. Mona R. (Art)

 

 

 

30

 Fire Safety , Water & building

Mr. S.C Gupta .PGT (Geo)I/C

 

 Mr.U.S.Maurya  PRT

 

Mr. J.P.Pandey TGT ( Maths)

 

 

 

 

31

 

Furniture

   

 

 

Mr. S.C. Gupta PGT (Geography) I/C

 

Mrs.Savita Wale

 

Mrs. Mithilesh TGT (SST)

Mrs. Kumari Deepak TGT (SKT)

 

 

 

32

RTI

 Mr. O.P. Jat  VP  I/C

 

 Mr. U S Maurya

 

Mrs. C Um PGT (Eng.)

 

 Ms Margaret A

 

Mr. Ashish Aman

 

 

 

33

Student’s Diary&Teachers’ Diary.

Mrs. RajalakshmiRane TGT ( English)

Mrs. Sandya  Jain TGT (Hindi)

Mrs. Mr.C K Pathak

Mrs  Manisha Wakode

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34

Integrity Club

Mrs  Manisha Wakode

 

 

 

Mrs Vinita Thakur  I/C

 

 

 

35

Swacchh Bharat

/ Swacchh Vidyalaya

Mrs. Sushila  Gupta I/C

Poonam Ranjan

 

Mrs.Ritesh Sharma

 

Mrs Shalini Asthana

 

Mrs. Samyukta Kadam

 

Smt D. Kulkarni

 

 

 

36

Science Club

Mrs Radha N. PGT (Chem)

 

 

 

Mr. S.B. Agarwal

 

 

 

Mrs Nupur Sharma& all Science Faculty

 

 

 

37

Maths Club

 Mrs. RenuSethi PGT Maths ,

 

 

 

Mrs .Saritha P. PGT Maths

All TGT Maths and Students

 

 

 

38

TLM

 

 

Mrs  Savita Wale I/C

 

 

 

Mrs Samyukta K.

 

39

Purchase Committee

Mr. O.P. Jat  VP  I/C

 

 Mr. U S Maurya (Sr. Most PRT)

 

Concerned Department in charge

 

 Mrs Samyukta K.

 

40

VMC&ATR OF INSPECTIONS

Mrs.Uma

   

 

Mrs.Hema

   

 

Mrs.Sandhya

   

 

     

 

41

Verification of Fees

Mrs. Hema Malik PGT ( C.S.)

 

 Computer Instructor PRT

 

Mrs. Sujata T TGT ( Maths)

 

 

 

Mrs. Ashish Aman LDC

 

 

 

Secondary Computer Instructor

 

 

 

42

Safety and Security of students (During arrival, Lunch break and departure)

Mrs.Sandhya R. Singh  (P & HE) I/C

 

 Mr. U S Maurya   I/C

 

Mr. C.B. Tiwari PGT ( Hindi)

 

 Mr. L K Singh

 

Yoga Teacher

 

  Mrs. Savita

 

Sports Coach

 

Mrs. Mousumi P.

 

Wing In charges ,House on duty

 

 

 

43

Resource Room

 

 

Mrs. Mragaret A I/C

 

 

 

Mrs  Nidhi R.

 

           

44

Partnership with nearby school

Mrs. Sandhya R. Singh TGT P & HE Mrs. Mona R.

     
 

Mrs. D. Kulkarni

     

 

 

 

 

 

 

45

House Masters

 

 

Mr.            (Shivaji House)

 

 

 

Mrs            (Tagore House)

 

 

 

Mrs.                   (Ashok Hose)

 

 

 

Mrs                (Raman House)

 

 

 

 

 

 

 

46

Hospitality

Mrs. Sandhya R. Singh  P & HE I/C

 

Mrs . Rita Jeryal PRT

 

 

 

Mrs R Mythily PRT

 

 

 

MrsPavitra Shaikh PRT

 

 

 

 

 

 

 

47

All computer based activities UBI, Website, CBSE uploading

CCTV Cameras

Mrs. Hema Malik PGT Comp Science I/C

 

Computer instructor

 ( Primary)

 

Computer instructor  ( Secondary)

 

 

 

 

 

 

 

48

Awakened citizen programme

Mrs. Sushila Gupta TGT Hindi

 

 

 

Mrs. Gopi  Atrey

Mr.C K  Pathak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

49

 Fine Arts Club , Virsa & SST Exhibition  (Song and Dance)

Mrs. Shephali Bose

 

 

 

 

Mrs. Mona R

 

 

 

 

Mrs.Nalini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50

Fun day Celebration

 

 

Mrs. Deepika Patel  I/C

Mrs.Ritesh Sharma

Mrs. Mousumi P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Principal

KV Bhandup